World

Američki zastupnici podržavaju migrante pogođene Trumpovom politikom

Američki zastupnici podržavaju migrante pogođene Trumpovom politikom
photo: FENA/Twitter

Šestero američkih zastupnika iz New Jerseya i New Yorka proveli su Dan očeva u saveznom pritvorskom centru u mjestu Elizabeth, u znak podrške roditeljima čija su djeca uzeta od njih u okviru imigracijske politike predsjednika Donalda Trumpa.

U svakom slučaju oni su pobjegli u Sjedinjene Države jer su njihova djeca ili mlađi članovi njihove rodbine žrtve nasilja – izjavio je republikanski zastupnik Frank Pallone Jr., koji je obišao pritvorski centar američke agencije za carine i imigraciju, sa zastupnicima Billom Pascrellom Jr., Albiom Siresom, i demokratskim poslanicima iz New Yorka.

Pallone je izjavio u intervjuu nakon posjete pritvorskom centru da roditeljima nije rečeno da su im djeca uzeta, i da su u jednom slučaju vlasti odvojile oca od njegove petogodišnje kćerku usred noći.

Protivljenje Trumpovoj politici dolazi iz obje stranke.

Odvajati djecu od njihovih roditelja nije u skladu s našim američkim vrijednostima ukoliko nema dokaza i zlostavljanju ili iz drugih veoma dobrih razloga – izjavila je senatorica iz savezne države Maine, Susan Collins, u emisiji “Face the Nation” TV mreže CBS.

Savjetnica Bijele kuće Kellyanne Conway izjavila je da imigranti koji dolaze u SAD trebaju znati da će ministarstvo domovinske sigurnosti provoditi zakone.

Niko ne voli gledati kako se bebe uzimaju iz naručja svojih majki. Mi, međutim, moramno osigurati da se zakoni razumijevaju kroz jasnu kulturu življenja – izjavila je ona u emisiji “Meet the Press” TV mreže NBC, prenosi Associated Press.

FENA