Slavni američki pjevač i tekstopisac Bob Dylan osvojio je Nobelovu nagradu za književnost i time postao prvi kantautor koji je dobio ovo prestižno priznanje, javlja Anadolu Agency (AA).
Švedska kraljevska akademija saopštila je da je Dylanu dodijeljena nagrada “zbog stvaranja novog poetskog izražaja u okviru izvanredne američke pjesničke tradicije.”
Dylan među favoritima za osvajanje Nobelove nagrade za književnost nalazio godinama, a pojedini eksperti su očekivali da će Akademija proširiti dodjelu nagrada i na žanr poput pop muzike.
Nagrada za književnost je posljednja je od šest ovogodišnjih. Naučnici će diplomu i medalju dobiti 10. decembra, dana kada se obilježava godišnjica smrti Alfreda Nobela.
(AA)


