BiH Najnovije vijesti

Vogošćani ispratili posmrtne ostatke 71 žrtve genocida u Srebrenici

SARAJEVO, 9. jula (FENA) – Učenjem Fatihe i minutom šutnje danas je, kao i prethodnih godina, veliki broj Vogošćana (porodica, rodbine, prijatelja, komšija i poznanika) ispratilo posmrtne ostatke 71 žrtve genocida u Srebrenici, koje će biti pokopane 11. jula u Potočarima.

Kolona s posmrtnim ostacima ubijenih Srebreničana koja se kretala iz Visokog, prema konačnom odredištu, kratko se zaustavila ispred zgrade Općine Vogošća da bi prisutni odali počast ubijenim Srebreničanima.

Među žrtvama je i pet maloljetnika. Najmlađa žrtva koja će biti ukopana je 15-godišnji Damir (Kemal) Suljić, čiji posmrtni ostaci su pronađeni u bratunačkoj masovnoj grobnici Blječeva, a najstarija Alija (Huso) Salihović (1923.). Njegovi posmrtni ostaci pronađeni su u masovnim grobnicama Zeleni Jadar i Pusmulići.

Nakon ovog 11. jula, s ranije ukopanih 6.503 žrtve, u Memorijalnom centru u Potočarima bit će ukupno 6.574 nijema svjedoka stravičnog zločina koji se u julu 1995. godine dogodio u Srebrenici.