Region

Makedonski ministar unutrašnjih poslova potvrdio smrt 51 osobe, 100 povrijeđenih

Makedonski ministar unutrašnjih poslova potvrdio smrt 51 osobe, 100 povrijeđenih
Makedonski ministar unutrašnjih poslova potvrdio smrt 51 osobe, 100 povrijeđenih

Makedonski ministar unutrašnjih poslova Panče Toškovski saopćio je kako je u tragičnom požaru u diskoteci u Kočanima poginula najmanje 51 osoba, dok ih je više od 100 povrijeđeno.

Organizatori koncerta kao i vlasnik diskoteke su privedeni.

“Požar su izazvale iskre pirotehnike koja je korištena za svjetlosne efekte za koncert. U trenutku aktiviranja prskalica vjerovatno su iskre odletjele na plafon koji je bio od zapaljivog materijala, a vatra se brzo proširila i stvorila gusti dim”, naveo je Toškovski.

“Ubrzo su stigla kola hitne pomoći i vatrogasci iz susjednih mjesta. Odmah su aktivirani helikopteri Ministarstva unutrašnjih poslova”, dodao je.

Inače, u diskoteci je nastupala vrlo popularna makedonska hip-hop grupa DNK. Publiku na koncertu koji je počeo u ponoć činili su većinom mladi.

Požar je izbio oko 3 sata ujutro.

Zvaničnici Vlade Sjeverne Makedonije na čelu sa premijerom Hristijanom Mickoskim stigli su na lice mjesta.

Na mreži X oglasio se i premijer Mickoski kojem regionalni lideri izražavaju saučešće.

“Sa dubokom tugom sam primio vijest o strašnoj tragediji u Kočanima. Ovo je težak i veoma tužan dan za Makedoniju! Gubitak toliko mladih života je nenadoknadiv, a bol porodica, voljenih i prijatelja je nemjerljiva.

U ovim trenucima duboke tuge, naše misli su sa onima koji su izgubili svoje najmilije. Povrijeđenima želim brz oporavak, a porodicama poginulih snage da podnesu ovaj nezamisliv gubitak. Narod i Vlada će učiniti sve što je u njihovoj moći da im barem malo ublaže bol i pomognu im u ovim najtežim trenucima.

Pozivam sve nadležne institucije – zdravstvo, policiju, lokalne vlasti – da preduzmu hitne mjere za pomoć povrijeđenima i podršku nastradalim porodicama. Vlada je u potpunosti mobilizirana i učinit će sve što je potrebno da se suoče s posljedicama i utvrde uzroci ove tragedije.

U toku dana, nakon sagledavanja okolnosti kod nadležnih institucija, obratiću se javnosti sa više informacija o preduzetim koracima.

U ovim trenucima duboke tuge, kada su nam srca slomljena od bola zbog ove strašne tragedije, pozivam na zajedništvo, solidarnost, humanost i odgovornost.

Neka je Bog sa porodicama stradalih i povređenih i sa narodom Makedonije!”, napisao je premijer Sjeverne Makedonije.

Patria