Lutajući fotograf Boris Trogrančić, koji objektivom bilježi nestvarno lijepe lokacije širom BiH, ali i cijele regije, ovog puta se za Punkufer javio iz sunčane Hercegovine.
Trogrančića je put odveo nedaleko od Stoca, u selo Boljune – riznicu srednjovjekovnih stećaka i dom drevnog grčkog bunara, za koji kažu da je nastao prije 2.000 godina.
– Došao sam u selo u vrelo popodne i zatekao ljude na radu u polju, koji su mi pokazali put do nekropole stećaka. Lokacija je lijepo uređena, a stećci su ograđeni i dobro vidljivi – priča Trogrančić.
Nekropolu stećaka Boljuni pronaći ćete u selu Bjelojevići, 15 kilometara od Stoca, prema Hutovom blatu.
– Nekropola potječe iz druge polovine 14., a najveći dio stećaka iz 15. stoljeća. Tu se nalazi grob čuvenog vojskovođe Vlatka Vukovića Kosače, gospodara Huma i vojskovođe bosanskog kralja Tvrtka I – govori Trogrančić.
Dodaje da je historijsko područje nekropola stećaka Boljuni I i II proglašeno nacionalnim spomenikom BiH.
– U blizini nekropole nalazi se čuveni grčki bunar, u narodu prozvan Neveš voda. U stolačkom kraju se i inače mogu naći ovakvi bunari na okruglac koji su bili u upotrebi do šezdesetih godina prošlog stoljeća.
Bunar su najviše punile jesenje kiše, kišnica se slijevala između stećaka i kanalima odvodila do bunara. Služio je za napajanje stoke i pranje. Ovdje se čak učilo i plivati.
Kažu da bunar potiče još iz ilirskog perioda. Riječ je o sušnom području u kojem su od kada je naseljeno postojale potrebe za vodom, pa je realno očekivati da starost seže u daleku prošlost.
Za Neveš vodu vezana je jedna zanimljivost – kažu da ovaj bunar nikad nije presušio, pa je možda nekim kanalom i povezan sa Hutovim blatom – dodao je Trogrančić.
Patria